زبان برنامه نویسی PHP چیست ؟

زبان برنامه نویسی PHP چیست ؟


تاریخچه زبان PHP

 همه چیز به سال ۱۹۹۴ برمی‌گردد. در آن سال Rasmus Lerdorf تعدادی اسکریپت به زبان C نوشت تا آماری از بازدید‌های رزمه‌هایی که در وب‌سایت شخصی‌اش قرار داده بود، دریافت کند. با گذر زمان و تشکیل یک تیم برنامه‌نویسی این اسکریپت‌ها توسعه یافتند و زبان PHP در سال ۱۹۹۵ منتشر گردید.

در آن زمان PHP مخفف عبارت Personal Home Page بود زیرا از آن در صفحه‌ی وب‌ شخصی استفاده می‌شد. در این نسخه‌ی PHP از زبان perl هم استفاده می‌شد.

این زبان در سال ۱۹۹۷ به نسخه‌ی ۳ ارتقاء یافت و php را مخفف عبارت Hypertext Preprocessor دانستند. این عبارت به معنی پیش پردازنده‌های ابرمتن است. ابرمتن‌ها، همان متن‌های طولانی شامل جداول، تصاویر و… هستند، مثل HTML. این اسم از اینجا گرفته شده که PHP ابتدا باید اطلاعات را پردازش کند تا نتایج به صورت HTML نمایش داده شوند.

در سال ۲۰۰۴ نسخه‌ی ۵ PHP با خاصیت شی‌گرایی ایجاد شد که تحول بزرگی در این زبان محسوب می‌شد. در ادامه‌ی این تحولات در سال ۲۰۱۵ نسخه‌ی ۷ این زبان قوی‌تر از قبل با سرعت پردازش بالاتر منتشر شد. هم‌اکنون این زبان با نسخه‌ی ۷.۴ مورد استفاده میلیون‌ها توسعه دهنده قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود نسخه‌ی ۸ این زبان در اواخر سال ۲۰۲۰ منتشر شود.

 

10 پلتفرم برتر زبان PHP

۱. فریمورک Laravel

۲. فریمورک CodeIgniter

۳. فریمورک Symfony

۴. فریمورک CakePHP

۵. فریمورک Yii

۶. فریمورک Zend 

۷. فریمورک Phalcon

۸. فریمورک FuelPHP

۹. فریمورک PHPixie

۱۰. فریمورک Slim

 

زبان برنامه نویسی و پلتفرم نرم افزار حسابداری تحت وب و آنلاین سحاب چیست ؟

ما در مجموعه ی نرم افزار های تحت وب سحاب از زبان برنامه نویس PHP و پلتفرم CodeIgniter استفاده نموده اییم که در زیر برخی از ویژگی های این پلتفرم را معرفی مینماییم

فریمورک CodeIgniter با اندازه و حجم کم خود که حدود 2 مگابایت است شناخته میشود،  CodeIgniter یک فریمورک PHP است که برای توسعه وب سایت های پویا مناسب است. این فریمورک ماژول های از پیش ساخته متعددی را ارائه می دهد که در ساخت کامپوننت های قدرتمند و قابل استفاده مجدد مناسب است.

دلایل استفاده از CodeIgniter

  • CodeIgniter یک فریمورک PHP سبک و سر راست است که برخلاف سایر فریمورک ها ، نصب آن بدون دردسر انجام میشود. این فریمورک به دلیل داشتن فرآیند راه اندازی ساده و مستندات بسیار شفاف، برای مبتدیان بسیار ایده آل است.
  • از ویژگی های اصلی این فریمورک می توان به یک معماری MVC ، مدریت خطای سطح بالا ، ابزارهای امنیتی توکار و اسناد ساده و عالی اشاره کرد. علاوه بر این به راحتی میتوان با استفاده از CodeIgniter ، برنامه های مقیاس پذیر ایجاد کرد.
  • در مقایسه با فریمورک های دیگر ، CodeIgniter بطور قابل توجهی سریعتر است. از آنجا که همچنین عملکرد کاملی را نیز ارائه می دهد ، هنگامی که می خواهید برنامه های سبکی برای اجرای روی سرورهای متوسط ایجاد کنید ، انتخاب مناسبی است.